tisdag 15 november

Vi har varit till ishallen. Där åkte vi skridskor. Vi åkte i en bana som var som en slalombana och lekte Under hökens breda vingar.  Vi hade klassråd.  Nutidskrysset var svårt,  t ex vad heter huset där USA:s president bor? Vet ni det?

I dag har vi tagit en spruta. Den kändes nästan inte alls. Sprutan var för att vi skulle slippa att få mässlingen, påssjukan och röda hund. Efter sprutan fick vi dricka saft.  Vi var så duktiga så att vi fick en stjärna. På musiken gissade vi på olika musikstilar. Vi fick se in i Yvonnes hjärna. Vi fick veta hur hon tänkte när hon räknade addition med tiotal och ental.

Hej då!

2 reaktion på “tisdag 15 november”

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


+ 6 = 8

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>